Aktuality
Zacieliť na ligand, alebo na receptor CGRP?
Anti-CGRP (calcitonin gene-related peptide) monoklonálne protilátky predstavujú prvú cielenú profylaktickú liečbu zasahujúcu do patogenézy migrény. Môžu sa viazať na receptor pre CGRP (erenumab) a s CGRP o toto väzobné miesto súťažia alebo sa viažu priamo na ligand CGRP, ktorému znemožňujú biologickú aktivitu (fremanezumab, galkanezumab, eptinezumab).
Sú rozdiely medzi zacielením na ligand alebo na receptor CGRP?
1. Účinnosť
Randomizované klinické štúdie nepreukázali žiadne rozdiely v účinnosti medzi anti-CGRP cieliacimi na ligand a anti-CGRP cieliacimi na receptor CGRP. Dáta z reálnej klinickej praxe však hovoria inak. Retrospektívna observačná štúdia (Schiano di Cola F, et al., 2023) potvrdila vyšší podiel super-respondérov pri liečbe anti-CGRP protilátkami cieliacimi na ligandy CGRP v porovnaní s tými, ktoré cielia na receptory CGRP.
2. Dlhodobý efekt liečby
Erenumab, anti-CGRP protilátka s väzbou na receptor CGRP, má v dlhodobom sledovaní nižšiu účinnosť:
- Prospektívna observačná štúdia u pacientov liečených erenumabom zahŕňala 300 pacientov s migrénou. Po 9 – 12 týždňoch liečby dosiahlo ≥ 30 % zníženie počtu dní v mesiaci s migrénou (MMD) 71,7 % pacientov, zatiaľ čo po 52 týždňoch to bolo iba 34 % pacientov (Cullum CK, 2022).
- Iná prospektívna štúdia preukázala, že na liečbu po dvoch rokoch odpovedala menej ako jedna štvrtina pacientov, zatiaľ čo po jednom roku liečby to bola jedna tretina pacientov (Andreou AP, 2022).
Fremanezumab, anti-CGRP protilátka cieliaca na ligand CGRP, preukázal dlhodobú účinnosť:
- To potvrdili výsledky prospektívnej kontrolnej štúdie u 300 pacientov s refraktérnou CM, ktorí nereagovali na priemerne šesť preventívnych liečebných modalít. Po dvoch rokoch liečby fremanezumabom mohlo liečbu ukončiť 33 pacientov, ktorí mali v predchádzajúcich troch mesiacoch MMD < 4. U ďalších 17 pacientov bola liečba ukončená z dôvodu nedostatočnej odpovede. Celkom 200 pacientov pokračovalo v liečbe v treťom roku (Khan R, 2023).
3. Liekové prázdniny
Multicentrická, prospektívna, observačná kohortová štúdia RE-DO zaradila 226 pacientov s migrénou, z ktorých 55,3 % bolo liečených erenumabom a 44,7 % fremanezumabom alebo galkanezumabom. Liečba prebiehala v dvoch 12-mesačných cykloch s prerušením najmenej jeden mesiac medzi cyklami. Výsledky ukázali, že počas obdobia liekových prázdnin došlo u pacientov liečených erenumabom (anti-CGRP cieliacich na receptor) k nárastu MMD v porovnaní s pacientmi liečenými anti-CGRP cieliacimi na ligand CGRP (Vernieri F, 2023).
4. Switch na fremanezumab po neúspešnosti liečby inou anti-CGRP protilátkou
Štúdie a údaje z reálnej klinickej praxe ukazujú, že pacienti nereagujúci na liečbu erenumabom alebo galkanezumabom môžu profitovať z prevedenia (switch) na fremanezumab.
- Prospektívna neintervenčná štúdia FINESSE zaradila pacientov s migrénou, ktorí neodpovedali na liečbu erenumabom, galkanezumabom alebo oboma liekmi. Po prechode (switch) na fremanezumab dosiahlo po troch mesiacoch liečby 42,8 % pacientov ≥ 50 % zníženie MMD oproti východiskovej hodnote (Straube A, 2023).
- Prospektívna multicentrická štúdia hodnotila účinnosť liečby fremanezumabom u pacientov, ktorí neodpovedali na predchádzajúcu liečbu erenumabom, galkanezumabom alebo oboma liekmi. Po šiestich mesiacoch liečby fremanezumabom dosiahlo 34,8 % pacientov ≥ 50 % zníženie MMD oproti východiskovej hodnote a toto zníženie pretrvávalo po dobu viac ako 15 mesiacov (Amin FM, 2024).
5. Bezpečnosť
V štúdii (Egeo G, 2023) boli zaznamenané rozdiely vo výskyte závažných nežiaducich účinkov (TEAE) medzi monoklonálnymi protilátkami zameranými na ligand a na receptor CGRP. TEAE sa vyskytovali častejšie u pacientov liečených erenumabom (73 %) v porovnaní s pacientmi liečenými galkanezumabom (15 %) alebo fremanezumabom (12 %). Výskyt obstipácie ako často hláseného nežiaduceho účinku bol v štúdiách vyšší u anti-CGRP cieliacich na receptor CGRP v porovnaní s anti-CGRP cieliacimi na ligand.
Bolo preukázané, že liečba cielená na receptor CGRP ovplyvňuje signalizáciu amylínového receptora AMY1 in vitro, čo môže vysvetľovať pozorované rozdiely v nežiaducich účinkoch a účinnosti medzi liečbou migrény cielenou na ligand a na receptor CGRP.
Zdroj:
Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learned and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.