Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

Špecifická profylaktická liečba migrény je na Slovensku k dispozícii už viac ako rok

Najnovším trendom v profylaktickej liečbe migrény, je využitie modernej biologickej liečby takzvanými monoklonálnymi protilátkami zo skupiny anti CGRP (peptid podobný kalcitonínovému génu). Od novembra 2020 aj na Slovensku môžete svojim pacientom ponúknuť liek AJOVY – fremanezumab, vo forme naplnenej injekčnej striekačky a od 1. apríla 2021 aj vo forme naplneného injekčného pera. Ako jediný ponúka liek Ajovy flexibilné štvrtročné alebo mesačné dávkovanie s bezpečnostným profilom porovnaťelným s placebom. V súčasnosti je bez doplatku pacienta.

Migréna je závažné neurologické ochorenie, ktoré je nutné liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje migrénu medzi 20 ochorení, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú kvalitu života. Napriek tomu viac ako tretina slovenských pacientov a pacientok s migrénou si myslí, že ochorenie v očiach spoločnosti nie je vnímané dostatočne vážne.

Symptómy migrény majú veľký vplyv na celkové zdravie, súkromný, ale aj spoločenský a pracovný život. Dopad ochorenia na bežný život sa priamo úmerne zvyšuje s intenzitou a intervalom výskytu migrény, ale aj pridružených ochorení.

Pred zahájením liečby je nevyhnutné stanovenie diagnózy, zistenie komorbidít, očakávaní pacienta a ubezpečenie, že liečbu v spolupráci s lekárom zvládne. Nasleduje voľba liečby podľa vplyvu atakov na bežnú dennú aktivitu.

Ak sú záchvaty časté, alebo dostatočne neúčinkuje akútna liečba bolesti, je vhodné uvažovať o preventívnej (profylaktickej) terapii.

Aplikácia Migréna kompas

Pacientom s migrénou môže pomôcť mobilná aplikácia Migréna kompas, ktorá umožňuje nielen vedenie denníka, ale aj zaznamenávanie atakov a monitorovanie ich intenzity, či prehľad užívaných liekov proti bolesti. Prispieva tak k lepšiemu pochopeniu ochorenia z pohľadu pacienta, a tiež k takzvanej adherencii – kontrole dodržiavania liečby v záujme jej najvyššej efektivity. Pridanú hodnotu má aj pre odborníkov, pretože pomáha lekárovi lepšie poznať individuálne potreby pacientov. Na Slovensku ju využíva už viac ako 400 pacientov s migrénou. Doporučte i Vy jej používanie vašim pacientom – mobilná aplikácia je k dispozícii zdarma pre smart telefóny všetkých typov, IPhone aj Android. Užitočné informácie môžu Vaši pacienti získať aj na : www.migrena-kompas.sk

Zdroj: Teva.sk