Aktuality
Optimálne používanie anti-CGRP monoklonálnych protilátok pri profylaktickej liečbe migrény
Profylaktická liečba migrény je obvykle dlhodobá, často aj niekoľkoročná. Jej cieľom je predovšetkým zníženie frekvencie, trvania a intenzity záchvatov migrény, zlepšenie účinnosti akútnej terapie a obmedzenie nadužívania akútnej medikácie. Cieľom profylaktickej liečby je tiež zabránenie prechodu epizodickej migrény do chronickej formy ochorenia. Aby táto liečba správne fungovala, je potrebné ju správne používať, riadiť sa dôkazmi a prijať personalizovanejší liečebný prístup, a nie stratégiu „jedna veľkosť pre všetkých“.
Konsenzus popredných európskych odborných spoločností zaoberajúcich sa liečbou bolestí hlavy je v tom, kedy profylaktickú liečbu migrény začať a ako ju eskalovať. Chýbajú ale spoľahlivé dôkazy, na základe ktorých by bolo možné túto liečbu prerušiť. Pokyny týkajúce sa prerušenia profylaktickej liečby anti-CGRP protilátkami sú rozporuplné:
- Európska federácia pre bolesti hlavy (EHF) odporúča zvážiť prerušenie po 12 – 18 mesiacoch nepretržitej liečby. Ak je však liečba považovaná za účinnú a užitočnú pre konkrétneho pacienta, mala by pokračovať tak dlho, ako je to potrebné. Účinnosť profylaktickej liečby by mala byť zhodnotená po 3 a 6 mesiacoch.
- Niektoré autority zodpovedné za stanovenie úhrady pre anti-CGRP monoklonálne protilátky ukladajú lekárom povinnosť prerušiť liečbu anti-CGRP protilátkami po 12 mesiacoch a pri MMD (počet dní s migrénou v mesiaci) < 8.
- Podľa Súhrnu charakteristických vlastností lieku je anti-CGRP protilátka indikovaná na profylaxiu migrény u dospelých, ktorí mávajú migrénu najmenej 4 dni v mesiaci.
Niektorí pacienti môžu reagovať na liečbu anti-CGRP protilátkami až po dlhšej dobe
Barbanti a spoluautori vo svojej prospektívnej observačnej štúdii u pacientov liečených anti-CGRP protilátkami (n = 572) zistili, že na liečbu do 48. týždňa odpovedalo 91,3 % pacientov, ktorí dostávali anti-CGRP protilátky, hoci niektorí pacienti spočiatku na liečbu nereagovali (non-responders).1 Guidelines EHF však definujú rezistentnú alebo refraktérnu migrénu na základe odpovede po 3 – 6 mesiacoch.2
1. Barbanti P, et al. J Neurol 2024;271:2434–2443; 2. Sacco S, et al. J Headache Pain 2020;21:76.
Prerušenie a opätovné začatie liečby môže narušiť už dosiahnuté zlepšenie MMD
V štúdii PEARL viedlo prerušenie kontinuálnej liečby fremanezumabom k nárastu MMD v porovnaní s prvým liečebným cyklom a k zníženiu účinnosti pri opätovnom začatí liečby. Štúdia PEARL stále prebieha a hodnotí účinnosť a bezpečnosť fremanezumabu v prevencii epizodickej (EM) a chronickej (CM) migrény u 1 140 dospelých pacientov v reálnej klinickej praxi.
Ashina M, et al. PEARL study protocol: a real-world study of fremanezumab effectiveness in patients with chronic or episodic migraine. Pain Manag 2021;11:647–654. doi: 10.2217/pmt-2021-0015.
Skoršie nasadenie anti-CGRP protilátok môže viesť k lepšej odpovedi na liečbu
Výsledky retrospektívnej kohortovej štúdie u pacientov liečených erenumabom ukázali, že včasné začatie liečby vedie k zníženiu počtu dní s migrénou v mesiaci a k zníženiu MMD o ≥ 50 % od východiskového stavu do 3. mesiaca. Tieto výsledky boli ovplyvnené úhradovou politikou, ktorá spočiatku povoľovala nasadenie erenumabu po zlyhaní liečby všetkými triedami profylaktickej medikácie prvej línie alebo v prípade kontraindikácií. Po zmene úhradovej politiky mohol byť eranumab nasadený po zlyhaní jednej profylaktickej liečby, čo umožnilo včasnejšie začatie liečby eranumabom.
Hong JB, et al. J Headache Pain 2023;24:144.
Viac dní s migrénou v mesiaci je spojených s nižšou pravdepodobnosťou odpovede na liečbu
To preukázala európska prospektívna štúdia u 5 818 pacientov s HFEM (epizodická migréna s vysokou frekvenciou záchvatov) alebo CM liečených anti-CGRP protilátkami. Poskytla dôkazy o tom, že vyššia frekvencia migrény a väčšie postihnutie na začiatku štúdie znížili pravdepodobnosť odpovede na liečbu anti-CGRP protilátkami. Pre lekárov a všetky zainteresované inštitúcie v oblasti úhradových mechanizmov prináša dôležitú správu – včasné začatie liečby je najlepšou šancou na jej úspech.
Caronna E, et al. J Neurol Neurosurg Psychiatry 2024;0:1–11.
Zdroj:
Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learnt and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.