Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

Liekové interakcie antimigreník (PharmDr. Josef Suchopár)

Antimigreniká sú liečivá, ktoré, až na výnimky, majú všeobecne pomerne značný potenciál k liekovým interakciám. Klasické antimigreniká majú serotonergné pôsobenie a vzácne môžu prispievať ku vzniku serotonínového syndrómu, najmä u pacientov, už liečených inými serotonergnými liekmi, alebo užívajúcimi tramadol ako analgetikum. Metabolizmus niektorých z nich je závislý od enzýmov CYP3A4 alebo MAO-A, ktorých inhibícia môže v niektorých prípadoch viesť ku klinicky významnému zvýšeniu expozície a vzniku nežiaducich účinkov alebo toxicity. Nové antimigreniká zo skupiny tzv. gepantov predstavujú v oblasti liekových interakcií istú výzvu, lebo tieto lieky majú pomerne značný počet liekových interakcií, ktoré sú klinicky významné a vyžadujú úpravy dávok alebo intervalu medzi dávkami, resp. početnosti dávok. Biologické liečivá naopak predstavujú bezpečnú alternatívu terapie, lebo nemajú liekové interakcie, a je vysoko nepravdepodobné, že by sa v budúcnosti na tomto konštatovaní čokoľvek zmenilo.

V prvom diele sa PharmDr. Suchopár podrobne venuje námelovým alkaloidom a triptánom, v druhom diele potom ditanom, gepantom a monoklonálnym protilátkam.

Záverom autor zhrňuje

„Námelové alkaloidy, vrátane kodergokrínu (liečivý prípravok Secatoxín®), majú veľmi vysoký interakčný potenciál. Interagujú na podklade inhibície alebo indukcie CYP3A4, pričom dôsledkom inhibície CYP3A4 sú prejavy toxicity týchto liečiv, s prípadným fatálnym zakončením. Popri celom rade inhibítorov zo skupiny liekov je nevyhnutné vziať do úvahy celý rad inhibítorov CYP3A4 prírodného pôvodu, ktoré môžu mať stredne silný, alebo dokonca aj silný inhibičný efekt. Ide o čierne korenie (inhibítorom je piperín), zelený čaj, resp. extrakt zo zeleného čaju (inhibítorom sú galokatechíny), grapefruitovú šťavu (inhibítorom je najmä naringin), celý rad liečivých rastlín (smuteňa-fylant horká, dráč osinatý, kurkuma dlhá a ďalšie).

Rovnako aj niektoré triptány majú značný interakčný potenciál. Týka sa to najmä eletriptánu, ktorý je citlivým substrátom CYP3A4, podobne ako námelové alkaloidy. Ďalej potom sumatriptánu a rizatriptánu, ktoré sú citlivými substrátmi MAO-A. V tejto súvislosti je nutné uviesť, že značné množstvo prírodných látok, resp. extraktov z rastlín používaných ako doplnky stravy má MAO-A inhibičnú aktivitu. To sa týka nielen ľubovníka bodkovaného, ale tiež harmaly mnohodielnej alebo rozchodnice ružovej. Iné triptány majú nižší potenciál pre liekové interakcie, čo sa týka najmä almotriptánu, naratriptánu a zolmitriptánu. To však neznamená, že tieto triptány nemajú žiadne liekové interakcie, lebo aj tieto liečivá pôsobia serotonergne a vyvolávajú vazokonstrikciu.

Lasmiditan má relatívne nízky potenciál pre liekové interakcie, nie je substrátom CYP3A4 a nevyvoláva vazokonstrikciu. Pôsobí však serotonergne a nie je doposiaľ známe, akou mierou inhibuje transportné systémy P-gp a BCRP in vivo.

Gepanty (rimegepant a ubrogepant) sú citlivými substrátmi najmä CYP3A4, a majú preto značné množstvo liekových interakcií tak s inhibítormi, ako aj s induktormi CYP3A4. Časť z týchto liekových interakcií je natoľko klinicky významná, že súbežné podávanie je dokonca považované za kontraindikované. U ďalšej časti liekových interakcií je nevyhnutné upraviť dávkovanie príslušného gepantu. Problematika liekových interakcií gepantov sa však nedá považovať za uzavretú, dá sa očakávať, že budú postupne odhaľované ďalšie liekové interakcie, ktoré vyplývajú z vlastností gepantov, teda interakcie na podklade inhibície či indukcie transportných systémov.

Biologické liečivá pôsobiace na CGRP alebo na receptor pre CGRP naproti tomu liekové interakcie nemajú a je vysoko pravdepodobné, že žiadne liekové interakcie nebudú objavené ani v budúcnosti. Vlastnosti týchto liečiv takú možnosť prakticky vylučujú.“

Celé články si môžete prečítať na nižšie uvedených odkazoch.

Liekové interakcie antimigreník (1. časť) | Migrena forum

Liekové interakcie antimigreník (2. časť) | Migrena forum