Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

Expert odpovedá: na čo nie je v ordinácii čas

Pacientska organizácia Migréna-help zorganizovala koncom novembra 2021 on-line festival Migréna nás spája. Na festivale vystúpila aj garantka projektu MUDr. Eva Medová s témou Na čo nie je čas v ordinácii. V tomto bloku odpovedala pacientom na ich zvedavé otázky. 

  • Mám nárok na záchranku pri ťažkom migrenóznom záchvate? 

Pri ťažkom záchvate so zvracaním, pri ktorom nemá pacient k dispozícii účinné lieky, ako je napríklad injekčný sumatriptán, má chorý nárok na odvoz záchrankou do zdravotníckeho zariadenia.

  • Existuje šport, ktorý pomôže znížiť počet migrenóznych atakov? 

Nie je možné odpovedať úplne paušálne, na fyzickú aktivitu reaguje každý po svojom. Skôr odporúčame pomalé a vytrvalostné športy, napríklad jogu, pomalý beh, chôdzu, relaxačné a naťahovacie cvičenia. Sú však pacienti, ktorí tolerujú aj rýchle športy. Pri vertebrogénnej spoluúčasti na spúšťaní migrenózneho ataku môžu športy, pri ktorých sa namáha krčná chrbtica (volejbal či tenis), záchvat spustiť.

  • Ako rozoznať obyčajnú bolesť hlavy od migrény? 

Pri „obyčajnej“ bolesti väčšinou difúzne bolí celá hlava. Migréna spravidla začína na jednej polovici hlavy – typicky za okom. Ide o ostrú, bodavú a nepríjemnú bolesť, ktorá sa môže rozšíriť do celej polovice, ale aj na druhú polovicu hlavy. Typicky býva sprevádzaná pocitom na zvracanie alebo zvracaním a precitlivenosťou na vonkajšie podnety. Pacientovi vadí svetlo, hluk, pachy. Bolesť sa zhoršuje aj minimálnou fyzickou záťažou (chôdza do schodov, pobehnutie). Bežnú bolesť hlavy možno „rozchodiť“, čo u migrény nemožno. Migréna vyžaduje pokoj.

  • Môže zápal zvýšiť riziko migrenózneho ataku, napríklad sinusitída? 

Áno. Pri zápale dutín bolí hlava, a navyše môže zhoršiť priebeh migrény, rovnako ako akékoľvek iné infekčné ochorenie.

  • Majú zdravotné poisťovne časový limit, kedy sú ochotné hradiť biologickú liečbu? 

Zatiaľ máme v centrách na liečbu bolesti signály, že biologická liečba bude hradená dlhodobo. Z našich doterajších skúseností vyplýva, že zhruba po troch mesiacoch po ukončení biologickej liečby sa migréna vracia.

  • Mám nárok na biologickú liečbu pri 16 atakoch rôznej intenzity za mesiac? 

Podľa frekvencie áno. Poisťovňa však vyžaduje doklad, ktorá nešpecifická preventívna liečba bola použitá. Ak je v zázname pacienta napísané, že liek z vybraných preventívnych skupín nepomohol, potom môže lekár v špecializovanom centre biologickú liečbu predpísať (nie ambulantný neurológ). 

  • Má biologická liečba nežiaduce účinky? 

Pretože sa jedná o liečbu, ktorá je priamo cielená na spúšťač ochorení a blokuje receptor alebo špecifickú bielkovinu - CGRP v centrálnom nervstve, sú nežiaduce účinky minimálne. Najčastejšie ide o reakciu v mieste vpichu, zápchu a vzácnejšie o alergické reakcie, ktoré je možné zvládnuť antihistaminikami. Oproti nešpecifickým liekom ide o úplné minimum.

  • Je riziko otehotnieť počas biologickej liečby? 

Všetky klinické štúdie boli vykonávané u tehotných pacientiek, takže presne nevieme. Predpokladáme, že by táto liečba nemala mať vplyv na vývoj plodu. V súčasnosti však vieme na základe dát z celosvetových registrov, že triptány sú v tehotenstve bezpečné. Za tridsať rokov liečby triptánmi je už sledované dostatočné množstvo pacientiek liečených v gravidite triptánmi a bezpečnostné výsledky sú známe. Časom bude existovať aj register pacientiek, ktoré boli liečené v tehotenstve biologickou liečbou.

  • Aká je pravdepodobnosť zhoršenia migrén u žien vo veku nad 60 rokov? 

Moja najstaršia pacientka začínala s biologickou liečbou v 70 rokoch. Mnoho žien čaká, že s klimaktériom migrény odznejú, ale nemusí to tak byť.

  • Pri ochorení COVID-19 som prekonala aj otitis media a odvtedy mám migrény každý deň. Môže súbeh týchto ochorení migrénu zhoršiť? V dôsledku preventívnej liečby som mávala iba dva záchvaty mesačne. Som po očkovaní vakcínou Pfizer. Mohlo toto všetko migrény zhoršiť? 

Jednoznačne - áno. Covid môže migrénu zhoršiť aj vyvolať, SARS-CoV-2 je neurotropný vírus. Ako samotná infekcia, tak vakcinácia proti nej môže priebeh migrény zhoršiť. Aj pacienti na biologickej liečbe majú po infekcii aj po vakcinácii po 3-5 dní vyššiu frekvenciu atakov.

  • Aký vplyv na migrénu má hormonálna antikoncepcia, gestagénne vnútromaternicové teliesko (Mirena) či ovarektómia? 

Pred 50 rokmi sa u ťažkých migreničiek vykonávala terapeutická ovarektómia aj u mladých žien, čo je z dnešného pohľadu úplne neprijateľné. Pri hormonálnej antikoncepcii neexistuje jednotný názor. Je nutné voliť individuálny prístup. Ešte existuje tzv. menštruačná migréna, čo je migréna bez aury, ktorá sa vyskytuje v priebehu menštruácie, tri dni pred alebo tri dni po nej. U tohto typu migrény mám dobrú skúsenosť s podávaním hormonálnej antikoncepcie v tzv. dlhom cykle, teda bez pauzy, respektíve s pauzou po troch cykloch. Záleží však od dohovoru s gynekológom. U migreničiek s aurou je vhodné genetické vyšetrenie na Leydenskú mutáciu (vrodený trombofilný stav) a vyšetrenie krvnej zrážanlivosti. V prípade patologického nálezu je vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, a to najmä u migreničiek s aurou.