Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

EAN kongres 2024 - najdôležitejšie témy

Otvorené otázky po piatich rokoch skúseností s anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami v EÚ


Patricia Pozo-Rosich, Giorgio Lambru, Piero Barbanti

Na tomto satelitnom sympóziu sponzorovanom spoločnosťou Teva sa rečníci vzájomne stretli na poli kľúčových otvorených otázok týkajúcich sa migrény. Na začiatku sympózia Patricia Pozo-Rosich zdôraznila, že liečba zacielená na CGRP (calcitonin gene-related peptide) má byť teraz v najnovších odporúčaniach EHF (European Headache Federation) a AHS (American Headache Society) preventívnou terapiou migrény prvej línie. Podelila sa o dáta potvrdzujúce dlhodobú účinnosť a bezpečnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok, ale upozornila aj významné oneskorenia, s ktorými sa pacienti s migrénou stretávajú pri stanovení diagnózy a v liečbe.

Prvé kolo


Túto časť začal Giorgio Lambru a uviedol, že prvé randomizované kontrolované štúdie nenaznačujú žiadne rozdiely medzi zacielením na ligand, alebo na receptor CGRP. V štúdiách z reálneho prostredia však boli monoklonálne protilátky zacielené na ligand spojené s vyšším podielom super-respondérov a nižším rizikom zhoršenia migrény počas obdobia liekových prázdnin, a to v porovnaní s monoklonálnymi protilátkami zacielenými na receptor. Dáta z prostredia reálnej praxe tiež odhalili rozdiely v bezpečnosti a znášanlivosti, pričom pri erenumabe bola častým nežiaducim účinkom zápcha.

Druhé kolo


Piero Barbanti vyzdvihol význam dlhodobej liečby. V štúdii z prostredia reálnej praxe odpovedalo na liečbu do 48. týždňa 91,3 % pacientov, hoci v 12. týždni takmer 40 % pacientov na liečbu neodpovedalo. Zdôraznil význam skorého začatia liečby anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami, pretože údaje naznačujú, že to vedie k významnému zlepšeniu odpovede. Dr. Lambru vzniesol námietku k skoršiemu začatiu liečby, ktorá sa týkala s tým spojených vyšších nákladov na liečbu. Piero Barbanti však uviedol, že z dlhodobého hľadiska je liečba anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami nákladovo efektívna.

Tretie kolo 


Giorgio Lambru zdôraznil účinnosť a bezpečnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok u málo študovaných populácií, vrátane starších pacientov, pacientov s kardiovaskulárnymi komplikáciami a pacientov s vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI). Piero Barbanti predstavil výsledky štúdie UNITE s fremanezumabom u pacientov s migrénou a veľkou depresívnou poruchou a podelil sa o ďalšiu nedávno vykonanú štúdiu z prostredia reálnej praxe, v ktorej bolo pri liečbe anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami pozorované zmiernenie depresie nezávisle od migrény. V reakcii na námietku z publika členovia panelu vysvetlili, že anti-CGRP monoklonálne protilátky sú iba preventívnou liečbou a nie sú spojené s nadužívaním liekov.

Switch medzi anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami a odpoveď na liečbu: štúdia AMARAS


David Garcia Azorin, et al.

AMARAS bola prospektívna kohortová štúdia, ktorá z hľadiska účinnosti a bezpečnosti hodnotila switch medzi anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami u pacientov s migrénou (85,8 % CM a 16,6 % migréna s aurou). Zo 458 hodnotených pacientov bol switch anti-CGRP monoklonálnych protilátok vykonaný u 328 (71,6 %) pacientov. Celkom 36,9 % pacientov prerušilo liečbu druhou anti-CGRP monoklonálnou protilátkou (nedostatočná znášanlivosť: 6,7 %). Najčastejším nežiaducim účinkom vedúcim k prerušeniu liečby bola malátnosť (n = 6; 2,0 %). Tretina pacientov dosiahla 30 % odpovede a pätina pacientov dosiahla 50 % odpovede počas troch mesiacov. Zmena liečby bola navyše účinná, odpoveď pretrvávala až do 12. mesiaca a bola dobre tolerovaná.

Porovnanie účinnosti a bezpečnosti anti-CGRP monoklonálnych protilátok u rôznych vekových skupín: Multicentrická štúdia z prostredia reálnej praxe


Ilaria Cetta, et al.

Cieľom tejto observačnej štúdie bolo preskúmať účinnosť, bezpečnosť a znášanlivosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok u 1 890 pacientov s migrénou, ktorí boli rozdelení do skupín podľa veku. Liečba trvala 12 mesiacov. Medzi skupinami neboli zistené žiadne štatisticky významné rozdiely v zmenách klinických výsledkov. Výnimkou boli pacienti starší ako 57 rokov, u ktorých po 12 mesiacoch liečby došlo k mierne väčšej redukcii MHD (monthly headache days), MMD (monthly migraine days) a AMP (acute medication pills). Nežiaduce účinky sa vyskytli u 3 % pacientov, bez štatisticky významných rozdielov v frekvencii medzi vekovými skupinami. Anti-CGRP monoklonálne protilátky preukázali celkovo dobrú účinnosť nezávisle na veku pacientov.

Účinnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok v porovnaní s onabotulínumtoxínom A pri chronickej migréne: Dáta z prostredia reálnej praxe zo štúdie RAMO


Danila Antonio Montisano, et al.

Štúdia RAMO z prostredia reálnej praxe porovnávala účinnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok s onabotulínumtoxínom A u pacientov s chronickou migrénou rezistentnou na liečbu. V porovnaní s onabotulínumtoxínom A viedla liečba anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami k významnému zníženiu MHD (monthly headache days) a skóre MIDAS (migraine disability assessment). V skupine liečenej anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami bol v porovnaní s onabotulínumtoxínom A vyšší podiel super-respondérov. Miera prerušenia liečby z dôvodu nedostatočnej účinnosti bola u oboch liečebných modalít podobná. Tieto údaje z prostredia reálnej praxe naznačujú, že anti-CGRP monoklonálne protilátky sú účinnejšie ako onabotulínumtoxín A.

EAN/EHF*: Veľká záťaž spôsobená bolesťami hlavy


Gisela Terwindt, Antoinette Maassen van den Brink

Tento spoločný seminár EAN (European Academy of Neurology) a EHF (European Headache Federation) začala Gisela Terwindt, ktorá hovorila o záťaži spôsobenej bolesťami hlavy a liečbe MOH (medication overuse headache). Vysvetlila, že nadmerné užívanie liekov na akútnu migrénu môže viesť k MOH, ktorá môže spätne viesť k chronifikácii migrény. Ako rizikové faktory pre vznik chronickej migrény boli uvedené aj depresie a cefalická alodýnia. Gisela Terwindt zdôraznila rozdiely v migréne medzi mužmi a ženami s tým, že migréna je častejšia u žien, pričom frekvencia záchvatov vrcholí v perimenštruačnej fáze menštruačného cyklu. Medzi pohlaviami sú tiež rozdiely v účinnosti a farmakokinetike triptánov; u žien dochádza pri užívaní triptánov k častejšiemu opakovaniu záchvatov, čo vedie k opätovnému užívaniu triptánov a k zvýšenému riziku MOH. Prezentovala dáta z randomizovanej štúdie CHARM u pacientov s nadmerným užívaním liekov; samotné vysadenie nadmerne užívanej akútnej medikácie bolo pri znižovaní počtu dní s migrénou v mesiaci (MMD, monthly migraine days) rovnako účinné ako vysadenie kombinované s onabotulínumtoxínom A. Na záver spomenula, že gepanty a anti-CGRP monoklonálne protilátky nie sú spojené s MOH a obe tieto skupiny liečiv preukázali účinnosť pri znižovaní MMD v perimenštruačnej dobe aj mimo nej.

Antoinette Maassen van den Brink hovorila o rizikových faktoroch chronifikácie migrény. Uviedla, že mechanizmy, ktoré sú v pozadí týchto faktorov, možno využiť na nové spôsoby liečby. Predklinické štúdie na potkanoch ukázali, že alodýniu u migrény môžu zhoršovať ženské pohlavné hormóny. Bolo uvedené, že ďalším rizikovým faktorom chronickej migrény je depresia a že potenciálnym cieľom pre liečbu chronickej migrény i depresie sa stal polypeptid aktivujúci adenylátcyklázu hypofýzy (PACAP, pituitary adenylate cyclase-activating peptide).

Údaje naznačujú, že zvýšené riziko chronickej migrény u obéznych pacientov môže byť spôsobené tým, že lipofilné lieky na liečbu migrény sú sekvestrované v tukových tkanivách. Znížené plazmatické hladiny môžu mať vplyv na distribúciu liekov používaných na preventívnu liečbu migrény, ako sú gepanty a erenumab, a znižovať odpoveď na liečbu. Členovia panelu diskutovali o vyššie uvedených rizikových faktoroch chronifikácie migrény.

* EAN, European Academy of Neurology; EHF, European Headache Federation

Účinnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok pri migréne: Porovnávacia analýza medzi populáciou s nadváhou a populáciou s normálnou hmotnosťou


Gennaro Cretella, et al.

Táto porovnávacia analýza hodnotila účinnosť 12-mesačnej liečby anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami u 120 pacientov s chronickou migrénou, ktorí boli stratifikovaní podľa indexu telesnej hmotnosti (BMI). Nadváha bola definovaná ako BMI > 25 kg/m2 a normálna hmotnosť ako BMI < 25 kg/m2. Predvolené hodnoty MMD boli 22 ± 7 pre skupinu s normálnou hmotnosťou a 20 ± 7 pre skupinu s nadváhou. Priemerná hodnota MMD a užívanie akútnej medikácie sa v 12. mesiaci znížili v oboch skupinách, pričom medzi skupinami neboli pozorované štatisticky významné rozdiely (p = 0,6). Tieto zistenia naznačujú, že anti-CGRP monoklonálne protilátky si zachovávajú účinnosť u populácie s nadváhou.

Účinnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok u mužov a žien: Existujú rozdiely?


Paloma Gallego Fuentes, et al.

Cieľom tejto retrospektívnej štúdie bolo posúdiť, či sú anti-CGRP monoklonálne protilátky menej účinné u mužov. Vhodní pacienti mali epizodickú migrénu alebo chronickú migrénu a liečbu anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami začali v rokoch 2019 – 2022 s minimálnym časom sledovania dva roky. Do záverečnej analýzy bolo zahrnutých celkom 211/225 hodnotených pacientov. Celkovo sa medzi mužmi a ženami nepozorovali žiadne štatisticky významné rozdiely tak v ≥ 50 % odpovede, ako aj v priemernom znížení MMD. Nežiaduce účinky boli medzi skupinami tiež konzistentné. Autori dospeli k záveru, že CGRP (calcitonin gene-related peptide) pravdepodobne zohráva úlohu v patofyziológii migrény u oboch pohlaví.

Vzťah nadužívania medikácie k závratom, spánku, úzkosti, depresii a komorbiditám u pacientov s migrénou


Robyn Wilcha, et al.

Na tomto postery boli prezentované údaje 192 pacientov s migrénou, z ktorých 78 % malo chronickú migrénu. Cieľom práce bolo posúdiť vzťah medzi nadmerným užívaním liekov a spánkom, závratmi, úzkosťou, depresiou a komorbiditami. Pacienti, ktorí neužívali lieky nadmerne, mali menšiu pravdepodobnosť výskytu početných komorbidít ako pacienti s nadmerným užívaním liekov (p = 0,008). Premenné ako poruchy spánku (PSQI a ESS), závažnosť bolesti hlavy (HIT-6), závraty (SVQ) a depresie (PHQ) sa medzi skupinami významne nelíšili. Autori uvádzajú, že na podporu správneho užívania akútnej liečby sa odporúča edukácia pacientov.