Cookies

Náš web potrebuje na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti váš súhlas. Súhlas vyjadríte kliknutím na tlačidlo "OK". Viac informácií
Svoj súhlas môžete odmietnuť tu.

Aktuality

COVID-19 a záchvaty migrény – rozšírená observačná štúdia

Spoločnosť Healint s pomocou a podporou aplikácie Migraine Buddy zahájila rozsiahlu štúdiu o tom, ako stres a úzkosť ovplyvňujú výskyt migrenóznych záchvatov. V multimodálnej analýze hodnotila nielen výstupy z aplikácie, ale aj samohodnotenie miery stresu a potrebu zdravotnej starostlivosti u pacientov s migrénou. Pre riziko možného skreslenia výsledkov hodnotenia (pri využití jedinej metódy) boli použité multimodálne zdroje: záznamy z denníkov, dôkladné vyplnenie dotazníkov dobrovoľníkmi a údaje zo senzorov.

Do 25. marca sa zhromaždilo 1,98 milióna záznamov o migrenóznych atakoch od viac ako 300 000 užívateľov aplikácie z 10 kľúčových krajín. Aktívne skúmanie  prostredníctvom dotazníkov sa vykonalo len u časti účastníkov, aby bolo možné merať a upraviť riziko prispôsobenia chovania, ktoré sprevádza vedomie účelu účasti v štúdii. Aj napriek tomuto prospektívnemu prvku je väčšina údajov retrospektívnych a bez možnosti ovplyvnenia.


Vývoj pomeru stresu a migrény (v percentách)

Podrobné grafy na https://healint.com/blog-live/2020/4/10/covid-19-and-migraine-attacks-observational-study2

Súčasná epidémia COVID-19 je považovaná za významnú príčinu stresu a úzkosti pre mnohých ľudí na svete, a to najmä pre senzitívnu populáciu, teda tých, ktorí trpia na chronické ochorenia, ako je migréna a ďalšie choroby.


Na základe počtu atakov, zaznamenaných užívateľmi v štyroch krajinách (USA, Veľká Británia, Kanada a Austrália) od 1. januára 2020 bol zistený celkový a prudký nárast migrenóznych záchvatov, spustených stresom a úzkosťou s nástupom pandémie COVID-19 (t.j. od začiatku marca 2020).

V marci došlo v USA k 21% nárastu migrenóznych atakov. Najväčší percentuálny nárast zaznamenala Austrália (50 %), nasledovaná Kanadou (48 %) a Francúzskom (39 %).

Táto štatistika naznačuje, že vysoká úroveň stresu sa významne prejavila na chorobnosti u senzitívnej populácie migrenikov.


V tejto novej nepredvídateľnej situácii ekonomického prepadu a zdravotných dôsledkov COVID-19 je veľmi ťažké prispôsobiť sa zmenám, ktoré život v pandémii priniesol. Celosvetová komunita zažíva stresujúce udalosti a z nich vyplývajúcu úzkosť, čo u ľudí s migrénou vyvoláva vystupňované ťažkosti, ktoré zase prispievajú následne ku zvýšeniu stresu a úzkosti. Všetci bez rozdielu, či už majú ťažkosti väčšie alebo menšie, vyžadujú pomoc a podporu v tomto náročnom období.

Samotnú pandémiu nie sme schopní celkom ovplyvniť. Odporúčajte svojim pacientom s migrénou, aby sa naučili zvládať svoje emócie.

Každý prežíva stres inak, preto je potrebné vypracovať si osobnú stratégiu zvládania vypätých situácií. Starostlivosť o seba je prioritou práve u pacientov s migrénou!


Podľa odporúčania Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sa psychický stav dá zlepšiť dodržiavaním niekoľkých zásad, postúpte ich svojim pacientom:

  1. Nesledujte nepretržite sociálne siete a spravodajstvo v médiách.
    Byť neustále bombardovaný aktualizáciami o pandémii môže prispieť k negatívnym pocitom bezmocnosti a strachu. Je dobré byť informovaný o situácii, avšak pokiaľ zistíte, že vás správy nadmerne znepokojujú, zamerajte svoje myšlienky na príjemné veci (starostlivosť o well-being).

  2. Naplánujte si čas venovaný koníčkom.
    Prečítajte si knihu, upleťte nový šál, venujte sa svojmu domácemu maznáčikovi... Robte čokoľvek, čo vám urobí radosť! Neváhajte hľadať nové príležitosti k rozptýleniu. Pandémia, pokiaľ ste v sociálnej izolácii, vám dáva množstvo príležitostí k hľadaniu nových prínosných hobby.

  3. Starajte sa o svoje telo.
    Počas súčasného obdobia je starostlivosť o fyzické zdravie dôležitejšie ako kedykoľvek inokedy. Odpočívajte, jedzte zdravé a vyvážené jedlá, pravidelne cvičte, pokiaľ je to možné – pokojne aj v domácich podmienkach, alebo sa len zhlboka nadýchnite, kedykoľvek máte pocit, že to nezvládate.

  4. Zostaňte v kontakte s ostatnými.
    To je osobitne dôležité pre tých, ktorí majú v dobrovoľnej izolácii alebo karanténe nedostatok kontaktov s ľuďmi a cítia sa osamelí a zúfalí. Pamätajte si, že je v poriadku osloviť niekoho, koho milujete, komu dôverujete, a požiadať o podporu. Podeľte sa so svojimi blízkymi o svoje myšlienky a pocity napríklad aj každý deň!

Zostaňme všetci jednotní, dnes to potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým!

https://healint.com/blog-live/2020/4/10/covid-19-and-migraine-attacks-observational-study2


O spoločnosti Healint a aplikácii Migraine Buddy

Európska centrála spoločnosti Teva Pharmaceuticals iniciovala prieskum, ktorý ukázal, že pacienti, najmä tí s chronickými ťažkosťami, veľmi často hľadajú online informácie, avšak nedokážu odhadnúť spoľahlivosť zdrojov. Teva reagovala celým radom nových spoluprác a iniciatív, ktoré by tento problém vyriešili. Prvá z nich je spolupráca so spoločnosťou Healint, vývojárom platformy Migraine Buddy, ktorá ponúkne real-world poznatky o problémoch, s ktorými sa stretávajú pacienti s migrénou. Platforma poskytne aj štatistické údaje, založené na anonymizovaných dobrovoľných príspevkoch pacientov. Informácie od samotných pacientov podporia tvorbu edukatívneho a podporného projektu pre lekárov a špecialistov s cieľom zlepšiť ich chápanie dôsledkov migrény na život pacientov tak, aby mohli poskytnúť včasnú a efektívnu starostlivosť svojim pacientom.