Aktuality
Ako môžu nové poznatky ovplyvniť budúcnosť profylaktickej liečby migrény?
Aké je postavenie onabotulínumtoxínu A v liečbe migrény v porovnaní s anti-CGRP monoklonálnymi protilátkami?
Štúdia RAMO porovnávala účinnosť a bezpečnosť anti-CGRP monoklonálnych protilátok s onabotulínumtoxínom A u 183 pacientov s chronickou migrénou. Išlo o multicentrickú retrospektívnu, observačnú, kohortovú štúdiu trvajúcu 12 mesiacov. Študijnou intervenciou v kohorte anti-CGRP protilátok (n = 86) bola liečba galkanezumabom (57,0 %), erenumabom (25,6 %) a fremanezumabom (17,4 %), v ďalšej kohorte potom liečba onabotulínumtoxínom A (n = 97 ).
Výsledky preukázali vyššiu účinnosť liečby anti-CGRP protilátkami v porovnaní s onabotulínumtoxínom A naprieč sledovanými parametrami:
- zníženie skóre MIDAS (dotazník na hodnotenie závažnosti migrény) (–62,3 vs. –43,1),
- zníženie používania akútnej medikácie (–11,4 dňa vs. –8,2 dňa),
- zníženie MMD (počet dní s migrénou v mesiaci) (–11,9 vs. –7,6).
Prevzaté z: Grazzi L, et al. J Headache Pain 2024;25:14.
Aké sú nové informácie o použití anti-CGRP protilátok u zvláštnych populácií?
Randomizovaná observačná štúdia hodnotila účinnosť a znášanlivosť anti-CGRP protilátok u pacientov s migrénou vo veku ≥ 65 rokov liečených erenumabom (n = 38), galkanezumabom (n = 85) a fremanezumabom (n = 39). Zo 162 zaradených pacientov malo 42 % dyslipidémiu, 40,3 % hypertenziu, 8 % diabetes a 6,2 % ischemickú chorobu srdca. Primárnymi výslednými parametrami boli zníženie MMD a výskyt nežiaducich účinkov.
Za šesť mesiacov liečby došlo k ≥ 50 % zníženiu MMD u 57 % pacientov. Najnižší výskyt nežiaducich účinkov bol u pacientov liečených fremanezumabom, a to 7,7 %, nasledovaným galkanezumabom (27,1 %) a erenumabom (39,5 %).
Výsledky štúdie preukázali, že anti-CGRP protilátky sú bezpečnou a účinnou liečbou u pacientov s migrénou starších ako 65 rokov v reálnej klinickej praxi.
Munoz-Vendrell A, et al. J Headache Pain 2023;24:63.
Multicentrická prospektívna štúdia sledovala krvný tlak (TK) u pacientov s migrénou vo veku ≥ 60 rokov, ktorí začali ako profylaxiu užívať erenumab, galkanezumab alebo fremanezumab. Celkovo bolo zaradených 155 pacientov, z ktorých 42,5 % malo anamnézu hypertenzie a 39 % bolo liečených antihypertenzívami. Okrem sledovania TK (meranie na začiatku, za 3 a 12 mesiacov) boli hodnotené zmeny antihypertenznej medikácie a pacienti s novou alebo zhoršenou hypertenziou. Autori štúdie došli k záveru, že liečba anti-CGRP protilátkami počas jedného roka významne neovplyvňuje TK u pacientov vo veku ≥ 60 rokov ani nezvyšuje výskyt hypertenzie v porovnaní so všeobecnými populačnými trendmi.
Recentná multicentrická dvojito zaslepená štúdia fázy III s paralelnými skupinami hodnotila účinnosť a bezpečnosť fremanezumabu u 454 čínskych pacientov počas troch mesiacov. Počas dvojito zaslepeného obdobia došlo k zníženiu MMD, hodnoteného parametra účinnosti, o 4,6 u fremanezumabu a o 2,8 u placeba.1 Profil bezpečnosti a znášanlivosti fremanezumabu bol konzistentný s predchádzajúcimi celosvetovými štúdiami.2
1. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.30; 2. Yu S, et al. Poster presented at MTIS 2024: EP.36.
Je možné podávať anti-CGRP pacientom s psychiatrickými komorbiditami?
Štúdia UNITE1 hodnotila liečbu migrény u pacientov s depresívnou poruchou. Išlo o dvojito zaslepenú, randomizovanú, placebom kontrolovanú štúdiu fázy IV s paralelnými skupinami, kde pacienti dostávali fremanezumab alebo placebo. Bolo zaradených celkom 353 dospelých pacientov s epizodickou alebo chronickou migrénou a komorbídnou stredne ťažkou alebo veľkou depresívnou poruchou. Jedným z hlavných cieľov štúdie bolo zníženie MDD oproti východiskovej hodnote. Počas 12 týždňov bolo zníženie MMD –5,1 pre fremanezumab a iba –2,9 pre placebo. Priemerné zníženie skóre HAM-D 17 (Hamiltonovo skóre depresie) oproti východiskovej hodnote v 8. týždni bolo o 4,6 u placeba a o 6,0 u fremanezumabu.2 V 12. týždni mali pacienti užívajúci fremanezumab priemerné zníženie skóre HAM-D 17 o 6,7. Tento rozdiel bol štatisticky signifikantný (p = 0,0228) v porovnaní s placebom. Štúdia prebiehala 12 týždňov s následnou otvorenou predĺženou fázou, kedy pacienti dostávali fremanezumab v dávke 675 mg raz za 3 mesiace. Výsledky sa udržali až do 24. týždňa.3
1. Lipton RB, et al. Presentation at AHS 2023; IO-05; 2. Lipton RB, et al. Poster presented at Psych 2023;130; 3. Lipton RB, et al. Poster presented at AHS 2024; P-648.
Prospektívna longitudinálna, exploratívna štúdia vykonaná v jednom centre hodnotila účinnosť anti-CGRP protilátok u pacientov s migrénou a depresiou (základné ochorenie). Po šiestich mesiacoch liečby anti-CGRP protilátkami došlo u pacientov s migrénou s depresiou na začiatku liečby k redukcii MMD ≥ 50 % u 47,4 % pacientov a ku klinicky významnému zmierneniu príznakov depresie (BDI-II) u 63,5 % pacientov. K zmierneniu depresívnych príznakov došlo nezávisle od zníženia bolesti hlavy.
Torres-Ferrus M, et al. Cephalalgia 2024;44:3331024231222923.
Prechádzajú anti-CGRP protilátky cez hematoencefalickú bariéru?
Výsledky recentnej štúdie potvrdzujú potenciál fremanezumabu prenikať do centrálnej nervovej sústavy (CNS) a viazať CGRP (calcitonin gene-related peptide).
Cieľom štúdie bolo odhadnúť potenciálnu distribúciu a cieľové zapojenie anti-CGRP monoklonálnej protilátky v mozgovomiechovom moku (CSF) a intersticiálnej tekutine mozgu (ISF). Autori už nedávno uviedli, že jednorazová intravenózna dávka fremanezumabu (900 mg) môže viesť k rýchlemu a trvalému vzostupu hodnoty fremanezumabu v mozgovomiechovom moku zdravých jedincov v porovnaní s neliečenou kohortou ako komparátorom. Fremanezumab a celkový CGRP boli zisťované v plazme vo viacerých časových bodoch a v jednom stanovenom časovom bode v mozgovomiechovom moku každého subjektu. Profil expozície fremanezumabu v plazme bol v súlade s predchádzajúcimi štúdiami. V mozgovomiechovom moku bol fremanezumab detekovateľný počas jedného dňa po infúzii, vrchol dosiahol po 15 dňoch a do 30. dňa sa jeho hodnota pohybovala v rozmedzí 134 – 244 ng/ml, pričom pomer CSF k plazme bol 0,06 – 0,36 %. V súlade s tým rýchlo a stabilne rástol celkový CGRP, v plazme v rozmedzí od 57,6 do 359 pg/ml a v CSF od 1,79 do 3,35 pg/ml. Čoskoro bude prezentovaná prebiehajúca štúdia, ktorá využíva štandardné farmakometrické prístupy na odhad zodpovedajúcich expozícií a zapojenie v CSF a ISF mozgu pri klinických dávkach fremanezumabu.
Predložené údaje potvrdzujú potenciál fremanezumabu dostať sa do CNS a zasiahnuť svoj cieľ.
Rorabaugh J, et al. Presentation at AAN 2024: 006.
Zdroj:
Challenge Me! A half decade of monoclonal antibodies for migraine prevention: What we’ve learnt and what’s next, Teva-sponsored promotional satellite symposium at the 20th Migraine Trust International Symposium, September 2024, London.